Uniós tiltólistára tettek sok kedvelt gyógynövényt – tudósított még augusztus elején az Infostart.hu. A tagállamok szakértőinek ajánlása 13 összetevő, a kumarin (növényi készítményekben), a kurkumin (kurkumakészítményekben), a közönséges orbáncfű, a teafa esszenciális olaj (Melaleuca illóolaj), a melatonin, a piperin, a p-szinefrin (citruskészítményekben), a triptofán, a poloskavész, a maca, az indiai szent bazsalikom, a királydinnye és az ashwagandha – alkalmazását korlátozná vagy tiltaná. A javaslat még nem jelent automatikás tiltást, de az egyes országok élelmiszer-biztonsági ügynökségei javasolják ezen anyagok használatának a jogi szabályozását. Ez még várat magára, mindenesetre addig is egy minisorozatot indítottam annak áttekintésére, hogy játszanak-e ezek az anyagok valamilyen szerepet a sebkezelésben és a sebgyógyulásban. A kumarin, a kurkumin és a teafaolaj után – mivel az orbáncfűvel és a melatoninnal korábban már foglalkoztunk –, most a piperin esszenciális olaj kerül sorra.
A piperin a fekete bors (Piper nigrum) és a hosszúbors (Piper longum) fő bioaktív, sárgás vagy színtelen, Hans Christian Ørsted által felfedezett és izolált alkaloidja, amely felelős a bors csípős ízéért. Az elmúlt évtizedekben egyre nagyobb figyelmet kapott potenciális egészségügyi előnyei miatt. Számos tanulmány készült, amely vizsgálta a biológiai aktivitásait, beleértve gyulladáscsökkentő, antioxidáns, és fájdalomcsillapító hatásait. Különös érdeklődés övezi a piperin sebkezelésben való alkalmazhatóságát, mivel ez a terület jelentős klinikai relevanciával bír.
A piperin számos jótékony hatást fejt ki a szervezetben. Gyulladáscsökkentő hatása központi szerepet játszik, ami különösen hasznos lehet olyan betegségek kezelésében, ahol a krónikus gyulladás jelentős tényező. Ezen kívül antioxidáns tulajdonságokkal is rendelkezik, ami segít a szabad gyökök okozta sejtkárosodás elleni védelemben.
Legismertebb tulajdonsága, hogy jelentősen növeli a tápanyagok felszívódását a szervezetben. Kutatások kimutatták, hogy akár 2000%-kal is növelheti a kurkumin, egy erős gyulladáscsökkentő vegyület biológiai hasznosulását. Emellett javítja a szelén, a B-vitaminok, a C-vitamin, a koenzim Q10 és a béta-karotin felszívódását is.
A piperin emésztésre gyakorolt pozitív hatásai is figyelemre méltóak. Serkenti a gyomorsav termelését, javítja az emésztést és az étvágyat, valamint segít a bélflóra egyensúlyának fenntartásában. Ezen kívül antimikrobiális tulajdonságokkal is rendelkezik, ami segíthet a fertőzések megelőzésében és kezelésében. Bizonyítottan természetes antidepresszáns hatású vegyület.
A piperin szerepe a véralvadás, a gyulladás, a proliferáció és a remodelling folyamatában sokrétű lehet, és több mechanizmuson keresztül fejti ki hatását. A mesterséges intelligencia, a ChatGPT szerint jótékony hatása a következőkből áll:
1. Gyulladáscsökkentő hatás
A piperin gyulladáscsökkentő tulajdonságai kulcsfontosságúak lehetnek a sebgyógyulás korai fázisában, amikor a gyulladásos reakció kontrollálása elengedhetetlen a túlzott hegesedés vagy krónikus gyulladás elkerülése érdekében. Egyes tanulmányok kimutatták, hogy a piperin képes csökkenteni a gyulladásos citokinek szintjét, ezáltal elősegítve a megfelelő sebgyógyulási folyamatokat.
2. Antioxidáns hatás
Az oxidatív stressz a sebgyógyulás során károsíthatja a szöveteket, és lassíthatja a regenerációt. A piperin antioxidáns tulajdonságai révén csökkentheti az oxidatív stresszt, ami elősegítheti a sejtek regenerálódását és a sebgyógyulás gyorsítását.
3. Antimikrobiális hatás
A sebkezelés szempontjából elengedhetetlen az antimikrobiális hatás, különösen a fertőzések megelőzése érdekében. A piperin bizonyítottan antimikrobiális tulajdonságokkal is rendelkezik, ami potenciálisan csökkentheti a seb fertőzésének kockázatát, ezáltal elősegítve a gyorsabb és komplikációmentes gyógyulást.
4. Kollagénszintézis támogatása
A sebgyógyulás során a kollagén szintézise és lerakódása alapvető fontosságú a seb lezárásában és a bőr integritásának helyreállításában. Egyes kutatások arra utalnak, hogy a piperin serkentheti a kollagén szintézist, ami felgyorsíthatja a gyógyulási folyamatot és javíthatja a seb végső állapotát.
A piperin sebkezelésben való alkalmazása ígéretes, de még számos kihívás áll előtte, mielőtt széles körben elterjedt gyakorlattá válhatna. Az egyik legnagyobb kihívás a piperin bőrön keresztüli felszívódásának hatékonysága. Bár a piperin könnyen felszívódik az emésztőrendszerből, transzdermális alkalmazása során a hatékonysága korlátozott lehet. Ezenkívül a piperin esetleges irritáló hatása a bőrre, különösen magas koncentrációban, további vizsgálatokat igényel.
Az eddigi klinikai kutatások főként in vitro és állatkísérletekre korlátozódtak. Bár ezek az eredmények bíztatóak, további humán klinikai vizsgálatok szükségesek annak érdekében, hogy a piperin sebkezelésben való alkalmazását biztonságosan és hatékonyan tudjuk használni.
Nézzünk meg néhány publikációt a témánkkal kapcsolatban! 2019-es Morgana R. Guimaraes-Stabili (Brazília) és munkatársai tanulmánya, amelynek absztraktja szerint a kurkumin és a piperin jelentős hatást gyakorolt a paradontális szövetek helyreállítására; a kombinációban alkalmazott vegyületek azonban nem mutattak szinergikus hatást. Ugyanebben az évben közölték H. Hartati (Indonézia) és munkatársai eredményeit a Piper nigrum L. és a Coffea canephora (robuszta kávé) sebgyógyító hatásáról patkányokban. Úgy találták, hogy mindkét kiválasztott növény rendelkezik ilyen aktivitással, és a kettő közül a P. nigrumé mondható nagyobbnak.
2021-ben jelent meg Yash Sharma (India) és munkatársai tanulmánya a Nicotiana tabacum szárának preklinikai értékeléséről kimetszéses sebmodellben. A közönséges dohány kivonat szárában polifenol és alkaloidok, kvercetin, a csersav és a piperin jelenlétét mutatták ki. A különböző vizsgálatok a maximális antioxidáns potenciált mutatta ki a kivonatokban. Az in vitro és in vivo vizsgálatok azt is mutatták, hogy az etanolos kivonatok hatásos sebgyógyítók, és gyógynövényként használható a sebgyógyulási folyamatban.
2023-ban Saeed Ali Alsareii (Szaúd-Arábia) és munkatársai arról írtak, hogy kutatásaik során piperin tartalmú carbopol 934 hidrogéleket állítottak elő különböző gélerősségű Aloe vera gélekkel keverve, és jellemezték a reológiai viselkedést, a kenhetőséget, az extrudálhatóságot és a százalékos (%) tartalom egyenletességét. Továbbá feltárták a kidolgozott készítményrendszer sebgyógyítási potenciálját a kimetszéses sebgyógyulási modell segítségével. Az in vivo vizsgálat és a kórszövettani vizsgálat eredményei a piperin tartalmú bioaktív hidrogél rendszerrel a sebek korai és intrinzik gyógyulását mutatták ki, összehasonlítva a piperin nélküli bioaktív hidrogél rendszerrel. Eredményeik azt mutatják, hogy a piperintartalmú bioaktív hidrogél rendszer ígéretes terápiás megközelítés a sebkezelésben, amelyet gondosan mérlegelni kell a klinikai alkalmazhatóság szempontjából.
Összegzésként megállapíthatjuk, hogy a piperin számos jótékony hatása között a sebgyógyulás támogatása is egyre nagyobb figyelmet kap. Gyulladáscsökkentő, antioxidáns, antimikrobiális és kollagénszintézist támogató tulajdonságai révén a piperin potenciálisan hatékony eszköz lehet a sebkezelésben. Ugyanakkor a jelenlegi kutatások még kezdeti stádiumban vannak, és további vizsgálatok szükségesek annak érdekében, hogy a piperin biztonságos és hatékony alkalmazását a sebgyógyulás területén teljes mértékben megértsük és kihasználjuk.
Piperine and wound healing
Among the many beneficial effects of piperine is the increasing attention it is receiving to support wound healing. Through its anti-inflammatory, antioxidant, antimicrobial and collagen synthesis supporting properties, piperine has the potential to be an effective tool in wound management. However, current research is still at an early stage and further studies are needed to fully understand and exploit the safe and effective use of piperine in wound healing.
Az illusztrációk forrása a Freepik.com.
Figyelem! Az eredeti poszt megjelenése után a blogbejegyzéseink csak igen ritkán frissülnek. Mivel az orvostudomány és az egészségipar folyamatosan fejlődik, egyes megállapítások már idejüket múlhatták, ezért feltétlenül figyelje a közzététel időpontját, és – ami még fontosabb – keresse a minél frissebb információkat!
Tetszett a bejegyzés? Köszönjük, ha megosztja!
Önt is várjuk a Magyar Sebkezelő Társaság tagjai közé! |
Ehhez:
Várjuk online jelentkezését! vagy kérjük, |
Kérjük, szóljon hozzá a cikkhez!