Jöhet a mikrotűket, valamint egy tapadókorongot ötvöző vérvételi megoldás, amelyhez a piócáktól merítettek ihletet a tudósok – írta még a hónap elején a Medicalonline.hu. Az orvosi döntések nagyjából 70%-ának alapja a vérvétel, amely a betegségek diagnosztizálásának és nyomon követésének legelterjedtebb módja. A hagyományos vénapunkció, bár széles körben elterjedt, invazív és nyugtalanító lehet a lakosság mintegy 30%-át kitevő, tűfóbiával és félelemmel küzdő betegek számára. Az Advanced Science folyóiratban leírt, erre a problémára megoldást kínáló új módszer több tekintetben is hasonlít a bőrre tapadó piócákhoz, amelyek a fogaikkal ejtenek sebet, hogy vért szívjanak. E cikk apropóján a mikrotűknek a sebkezelésben való alkalmazhatóságát tekintem át röviden a mostani blogbejegyzésben.
A mikrotű technológia lényege, hogy a szakemberek olyan rendkívül apró, finom tűket használnak, amelyek minimálisan invazív hatást gyakorolnak a bőrre. Ezek a tűk gyakran részei olyan eszközöknek, mint a mikrotű henger (dermaroller) vagy a mikrotű patronokkal ellátott eszközök (dermapen). A mikrotűk mérete változó lehet, de általában 0,5 mm és 2,5 mm között mozognak.
A ChatGPT szerint a mikrotű technológiát számos területen alkalmazzák a sebkezelésben, többek között:
1. Hegek kezelése
A mikrotűk stimulálják a bőr természetes gyógyulási folyamatát azáltal, hogy mikroszkopikus sérüléseket okoznak a bőr felszínén. Ez serkenti a kollagén- és az elasztin termelést, ami hozzájárul a bőr regenerációjához és a hegek csökkentéséhez. Akár aknés, akár műtéti hegekről van szó, a mikrotű technológia hatékony eszköz lehet.
2. A sebgyógyulás gyorsítása
A mikrotűk elősegítik az új sejtek képződését és a vérkeringés javítását az érintett területen, ezáltal a sebek gyorsabban gyógyulnak, és a fertőzés kockázata is csökken. A technológia különösen hasznos lehet diabéteszes lábfekélyek vagy más, nehezen gyógyuló sebek esetén.
3. Hatóanyagok bőrbe juttatása
A mikrotűk segítségével különböző gyógyszereket és hatóanyagokat közvetlenül a bőr mélyebb rétegeibe lehet juttatni. Ez különösen fontos lehet bizonyos antibakteriális vagy gyulladáscsökkentő kezeléseknél, ahol a hatóanyagok közvetlenül a sérült területen fejthetik ki hatásukat.
Mintegy 2 hónappal ezelőtt egy Chun Liang (Peking, Kína) által vezetett kutatócsoport összefoglalta a mikrotűk anyagait, technikáit, szerkezetét, kialakítását, felszabadulási mechanizmusát, a szállított anyagok osztályozását és a sebgyógyulás különböző szakaszaira gyakorolt hatásukat. Véleményük szerint a hagyományos kötszerek korlátozott gyógyszerfeltöltő képességgel és permeabilitással (áteresztőképességgel) rendelkeznek, és nem képesek aktív gyógyszereket juttatni a mély sebágyba. Az elmúlt években a mikrotűk a sebkezelési kutatások fókuszába kerültek a nagy gyógyszerterhelési/leadási képességük, a minimális invazivitás, a kényelem és az erős tapadás előnyei miatt. Ezek a tulajdonságok jelentősen csökkentik a beteg kényelmetlenségét és javítják az együttműködést (compliance). A mikrotűk fokozzák a transzdermális gyógyszeradagolás hatásosságát és permeabilitását azáltal, hogy áthatolnak a bőrgáton, és gyógyszereket, fehérjéket, nanorészecskéket és egyéb terápiás szereket tartalmaznak, hatékonyan szállítva azokat a sebágyba. A mikrotűk hosszú távú gyógyszerfelszabadulást is képesek elérni, csökkentve a kötésváltás okozta másodlagos károsodást. A mikrotűk számos előnye ellenére továbbra is számos kihívás marad még, mint például az elégtelen behatolás, a törékenység és a mikropórusok képződése miatti fertőzésveszély.
Munkájukban rámutattak arra, hogy a legtöbb diabéteszes sebekre tervezett mikrotű szintetikus polimerekből vagy természetes anyagokból készül, polidimetil-sziloxán (PDMS) mikroformázási módszerekkel. A mikrotűk geometriai felépítése és kialakítása közvetlenül befolyásolja behatolási képességüket és gyógyszerbetöltő/leadó képességüket. A mikrotűk antibiotikumokat, hipoglikémiás szereket, hagyományos kínai gyógyszereket, fémionokat, növekedési faktorokat, exoszómákat, őssejteket és mikroorganizmusokat juttathatnak be, ezáltal elősegíthetik a diabéteszes sebek gyógyulását különböző mechanizmusokon keresztül, például antibakteriális, gyulladáscsökkentő, antioxidáns, hipoglikémiás és angiogén hatások révén, a gyógyulási folyamat különböző szakaszaiban.
A számos szakirodalmi hivatkozásuk közül néhány:
2020-ban Antonio José Guillot (Burjassot, Spanyolország) és munkatársai áttekintették a mikrotű-alapú gyógyszerbevitel akkori alkalmazásait és trendjeit. Úgy vélik, hogy a mikrotű a transzdermális gyógyszeradagolás területén nagy jelenléttel és kilátásokkal rendelkező erőforrássá vált. Óriási potenciáljuk abban rejlik, hogy képesek a bőr által gyakorolt barrierfunkciót megbontani, méghozzá más módszereknél kevésbé invazív módon. Ezen eszközök behelyezése nem éri el a bőr idegvégződéseit, így gyakorlatilag fájdalommentes gyógyszerbeviteli módszer. Másrészt kimutatták, hogy a mikrotű által okozott szorongás szintje lényegesen alacsonyabb, mint más módszerek, például az injekciók által keltett szorongás, ami potenciálisan növelheti a compliance-arányt, különösen a gyermekpopulációban.
2021-ben Yuqiu Wang (Nanking, Kína) és munkatársai a személyre szabott és programozható mikrotűs kötszerrel kapcsolatos kutatásaikról számoltak be. Az eszköz sebgyógyulást elősegítő teljesítményét egérmodell teljes vastagságú bőrsebein mutatták ki. Eredményeik azt jelzik, hogy a fixáló és folyadék-átvivő résszel rendelkező, a szúnyogok szájszervének szerkezete ihlette, szuperfinom tűhegyekkel, személyre szabott mintázattal, programozható tűhosszal és többféle mechanikai szilárdsággal rendelkező kötszerek jelentős értéket képviselnek a sebkezelés területén.
2023-ban Xiaoxuan Zhang (Nanking, Kína) és munkatársai a diabéteszes fekélyek kezelésére szolgáló, bioinspirált, adaptálható belső mikrotűkről jelentettek meg egy tanulmányt. A terápiás exoszóma kapszulázásos mikrotűk mezenchimális őssejt (MSC)-exoszómákba zárt állítható poli(vinil-alkohol) (PVA) hidrogél tűhegyekből és levehető 3M orvosi szalagot hordozó szubsztrátumból állnak. Mivel a PVA-hidrogél mechanikai szilárdsága a Hofmeister-hatások miatt ionikusan reagál, a kapott mikrotűhegyek keménysége szulfátionokkal szabályozható, hogy biztosítva legyen a bőrbe való behatolás, és nitrát-ionok lágyulhassanak a hegy-szubsztrát leválás után, hogy alkalmazkodjanak a környező szövetekhez. és exoszómákat szabadít fel. Mivel az MSC-exoszómák hatékonyan képesek aktiválni a fibroblasztokat, a vaszkuláris endothel sejteket és a makrofágokat, kimutatták, hogy a bennük lévő mikrotűk elősegítik a szövetek regenerálódását és a diabéteszes sebek gyógyulását diabéteszes patkánymodellek teljes vastagságú bőrsebeiben. Ezek a tulajdonságok azt mutatják, hogy az ilyen mikrotűk gyakorlati értékekkel és klinikai kilátásokkal rendelkeznek a szövetek és sebek regenerációjában.
Ugyancsak tavaly igazolták Shan Gao (Csengtu, Kína) és munkatársai, hogy egy antibakteriális és proangiogén, kétrétegű, gyógyszerrel töltött mikrotű tapasz hatásosnak bizonyult a diabéteszes sebgyógyulás felgyorsítására. A rendszer csökkentette a gyulladásos válaszokat, elősegítette az angiogenezist és megkönnyítette a kollagén lerakódását, ezáltal felgyorsította a diabéteszes sebek gyógyulását a kísérleti állatokban.
Szintén az elmúlt évben jelent meg Xiangli Zhang (Lanzhou, Kína) és munkatársai közleménye egy enzimhez kötött mikrotű tapaszról, amelynek használatával a diabéteszes sebek gyors, teljes és hegmegelőző gyógyulást mutatnak, ami a hipoglikémiás, antibakteriális, gyulladáscsökkentő és bioelektromos stimuláció szinergikus hatásának tulajdonítható. A tapasz tehát hatásos módszer a diabéteszes sebgyógyulás gyors elősegítésére és a hegképződés megelőzésére.
És a sort lehetne folytatni tovább. Ahogy egy Yasaman Ghiyasi által vezetett kutatócsoport megfogalmazta, a mikrotűk mint új platformok, hatékony, könnyen használható és nem invazív kezelést kínálnak, kevesebb szövetkárosodással, és a sebgyógyulási folyamat felgyorsítására alkalmas szerek széles skáláját képesek szállítani. A kezelés optimalizálása érdekében különböző módszerek és anyagok használhatók ehhez a technikához, és különböző geometriai paraméterek léteznek, mint például a tű hossza, hegyének szöge, alakja és sugara, valamint a tűsor sűrűsége.
Összefoglalva: a mikrotű technológia forradalmasítja a sebkezelés területét azáltal, hogy minimálisan invazív módon stimulálja a természetes gyógyulási folyamatokat. Bár még számos kihívás áll a kutatók előtt, a jövőbeli fejlesztések tovább növelhetik ennek a technológiának az elterjedését, hatásosságát és hatékonyságát.
Microneedles and wound healing
A blood sampling solution combining microneedles and a suction cup, inspired by leeches, could be on the horizon, Medicalonline.hu reported earlier this month. About 70% of medical decisions are based on blood sampling, which is the most common way of diagnosing and monitoring diseases. Traditional venipuncture, although widespread, can be invasive and unsettling for patients with needle phobia and fear, who make up around 30% of the population. A new method to address this problem, described in the journal Advanced Science, is similar in many ways to leeches that cling to the skin and use their teeth to wound themselves to suck blood. In the context of this article, I briefly review the use of microneedles in wound management in this blog post.
Az illusztrációk forrása a Freepik.com.
Figyelem! Az eredeti poszt megjelenése után a blogbejegyzéseink csak igen ritkán frissülnek. Mivel az orvostudomány és az egészségipar folyamatosan fejlődik, egyes megállapítások már idejüket múlhatták, ezért feltétlenül figyelje a közzététel időpontját, és – ami még fontosabb – keresse a minél frissebb információkat!
Tetszett a bejegyzés? Köszönjük, ha megosztja!
Önt is várjuk a Magyar Sebkezelő Társaság tagjai közé! |
Ehhez:
Várjuk online jelentkezését! vagy kérjük, |
Kérjük, szóljon hozzá a cikkhez!