Az emberi mikrobiom állapota összefüggést mutat az öregedés gyorsaságával – számolt be magyar kutatók vizsgálati eredményeiről a Tudas.hu. A mikrobiom (például a bélflóra) a különféle betegségek és az öregedés hatására változik, mégis a kapcsolata az epigenetikai öregedésórákkal eddig ismeretlen volt. Ennek kiderítésére vállalkoztak a hazai szakemberek. Úgy találták, hogy a középkorú, illetve idős emberek között a gyorsult öregedés a bélflóra megnövekedett diverzitásával és alacsonyabb edzettségi fokkal, valamint rosszabb egészségi állapottal párosult. Megállapításaikról bővebben olvashat a fenti linken, mi pedig tekintsük át röviden, hogy mi a kapcsolat a velünk, bennünk, rajtunk élő, minket tápláló, védő mikrobák (mikrobioták) és a sebkezelés – sebgyógyulás között.
A mikrobiom, vagyis az emberi testben található mikroorganizmusok összességének fontossága egyre inkább felismerésre kerül a sebkezelés és sebgyógyulás terén is. Magát a kifejezést Joshua Lederberg amerikai kutató alkotta meg, aki az emberi testben helyet foglaló mikroorganizmusok életműködésekre és betegségekre gyakorolt hatásának fontossága mellett érvelt. Az utóbbi évtizedek kutatásai során megfigyelték, hogy a mikrobiom jelentős hatással van az immunrendszer működésére, a gyulladásos folyamatokra, valamint az sejtek regenerálódására és a sebgyógyulásra is.
Mivel a bőr az emberi test legnagyobb és leginkább kitett szerve, a bőr mikrobiótája mikroorganizmusok trillióit tartalmazza, beleértve a baktériumokat, gombákat és vírusokat, amelyek szoros kölcsönhatásban állnak a gazdaszervezettel a gazdaszervezet egészségének és betegségeinek szabályozása érdekében.
Immunrendszer
Az immunrendszer egyik legfontosabb feladata a test védelme a káros mikroorganizmusok ellen. Az egészséges mikrobiommal rendelkező szervezet képes egyensúlyban tartani a mikrobapopulációt, és ezzel elnyomni a potenciálisan kórokozó mikroorganizmusok elszaporodását. Az immunrendszer és a mikrobiom közötti kölcsönhatások meghatározóak a sebgyógyulásban, mivel az immunrendszer aktivitása és hatékonysága alapvető fontosságú a seb körüli gyulladások és fertőzések elleni küzdelemben.
Gyulladásos folyamatok
A sebgyógyulás részét képező gyulladásos folyamatok szorosan kapcsolódnak a mikrobiom állapotához. Az egészséges mikrobiommal rendelkező bőr képes hatékonyabban kezelni a ezeket a folyamatokat. Azonban, ha antibiotikumok vagy egyéb külső tényezők hatására a mikrobiom egyensúlya felborul, ez hajlamosíthat a gyulladások krónikussá válására, és csökkentheti a sebgyógyulás sebességét.
Sejtek regenerálódása
A mikrobiom befolyásolja a sejtek regenerálódását és az új szövetek képződését is. Bizonyos mikroorganizmusok elősegíthetik a sejtek megfelelő migrációját és differenciálódását, ami kulcsfontosságú a sebgyógyulás folyamatában. Egyes mikroorganizmusok serkenthetik a kollagén termelődést is, ami hozzájárul az új szövetek kialakulásához és a sebgyógyulás gyorsabb lefolyásához.
Probiotikumok
Az utóbbi években egyre növekvő érdeklődés övezi a probiotikumok szerepét a sebkezelésben és sebgyógyulásban. A témakörnek már mi szenteltünk egy blogbejegyzést. A probiotikumok olyan mikroorganizmusok, amelyek kedvező hatással vannak a gazdaszervezetben, és segíthetik a mikrobiom egyensúlyának helyreállítását. A probiotikumok helyi alkalmazása vagy akár szájon át történő bevitele segíthet fenntartani vagy helyreállítani az egészséges mikrobiomot a seb körül, ezáltal felgyorsítva a sebgyógyulást és csökkentve a komplikációk kockázatát.
A téma meglehetősen kutatott, így az utóbbi bő egy év eredményeiről számolok be röviden. 2023 januárjában jelent meg Ludivine Canchy (Levallois-Perret, Franciaország) és munkatársai áttekintése a sebgyógyulás és mikrobiom „váratlan” kapcsolatáról. Következtetéseikből kiderül, hogy közelmúltban elért eredmények kimutatták, hogy a mikrobiális környezeten belül a különböző fajok közötti kölcsönhatások dinamikusak és módosítják a baktériumok viselkedését, ami diszbiózis (egy adott környezetben élő mikrobiális közösség egyensúlyhiánya) esetén fokozott virulenciát és késleltetett sebgyógyulást eredményez. Ezzel szemben a kiegyensúlyozott, azaz diverzifikált mikrobiom fontos az optimális sebgyógyuláshoz, mivel korlátozza a kórokozók elszaporodását, csökkentve a fertőzés, az elhúzódó gyulladás és a seb krónikussá válásának kockázatát. A bőr sebgyógyulási folyamatának összetettsége és dinamikája miatt kombinált kezelések kifejlesztésére van szükség, amelyek mind a gazdaszervezetet, mind a mikrobiomot célozzák. A bőrmikrobiom manipulációjának ígéretes in vitro és in vivo eredményei a sebgyógyulásban, valamint a diszbiózissal társuló bőrbetegségekben új terápiás stratégiák felé nyitják meg az utat.
Małgorzata Zielińska (Varsó, Lengyelország) és munkatársai a sebmikrobiótáról és annak a sebgyógyulásra gyakorolt hatásáról szintén tavaly jelentettek meg egy áttekintést, felvázolva a sebmikrobióta hatását a gyógyulásra, s kiemelve az olyan elkülönült fázisokat, mint a vérzéscsillapítás, a gyulladás és a sejtburjánzás. Absztraktjukban leírták, hogy a sebgyógyulás egy olyan összetett folyamat, amelyet az életkor, a szisztémás állapotok és a helyi tényezők befolyásolnak. A növekedési faktorok és citokinek által irányított gyulladásos válaszok neutrofileket és monocitákat toboroznak a kórokozók és törmelékek eltávolítására. A mikrobióta változásai különösen a sebgyógyulás dinamikájának változásaihoz kapcsolódnak. A hasznos, a szervezetünkkel szimbiózisban élő (kommenzális) baktériumok befolyásolják az immunválaszokat, a keratinociták növekedését és az erek fejlődését. Például a Staphylococcus epidermidis segíti a keratinociták fejlődését, míg a S. aureus kolonizációja akadályozza a gyógyulást. Más baktériumok, mint az A csoportú Streptococcus spp. és a Pseudomonas szintén befolyásolják a sebgyógyulást. A mikrobióta-alapú sebkezelés klinikai alkalmazásai ígéretesek, a probiotikumok és az olyan specifikus baktériumok, mint az Acinetobacter baumannii a molekulaszekréció révén segítik a szövetek helyreállítását.
A mikrobióta sebgyógyulásra gyakorolt hatásának megértése terápiás lehetőségeket is kínál. A probiotikumokat, prebiotikumokat és antibiotikumokat is magában foglaló, személyre szabott megközelítések manipulálhatják a mikrobiótát az immunmoduláció, a szövetjavítás és a gyulladáscsökkentés fokozása érdekében. Az előrelépés ellenére kritikus kérdések továbbra is fennállnak. Az optimális sebgyógyuláshoz szükséges ideális mikrobióta-összetétel meghatározása, a pontos hatásmechanizmusok feltárása, hatékony manipulációs stratégiák kidolgozása, valamint a mikrobióta, a gazdaszervezet és más tényezők közötti bonyolult kölcsönhatás megértése további kutatást igényel.
Ugyancsak 2023-as Caglar Ersanli (Arta, Görögország) és munkatársai cikke a bőr mikrobióta biodiverzitásáról, mint a sebgyógyulás fontos biomarkeréről. Következtetéseik szerint a baktériumok a bőr mikrobiótájában élnek, amely normális körülmények között egyensúlyban van, és fontos szerepet játszanak a természetes sebgyógyulási folyamatban. A bőr mikrobiótája a bőrszövet sebesülése után könnyen egyensúlytalanná válhat, és több okból, például a mikrobiális terhelés, a domináns baktériumfajok és az immunrendszer közötti kommunikáció miatt fokozhatja vagy csökkentheti a gyógyulási folyamatot. Ezért előtérbe került a sebágyban jelen lévő főbb baktériumok, az immunrendszer és a hámsejtek közötti kommunikációjuk, azonosítási folyamatuk és a bőr mikrobiótájának egyensúlyát helyreállító manipulációs stratégiáik megértése.
Már idén jelent meg Yuyan Yang (Peking, Kína) és munkatársai tanulmánya a bőr mikrobiom szerepéről a sebgyógyulásban. Megállapították, hogy az elmúlt évtizedben a bőr mikrobiótájának kultúra-független módszerekkel történő azonosítása terén elért előrelépés figyelemre méltó volt, ami a sebgyógyulás és a korábban nem ismert mikrobiális összetétel és diverzitás kapcsolatának összetettebb és alaposabb megértéséhez vezetett. A csíramentes és gnotobiotikus (baktériummentes) állatkísérletekből, valamint humán sebvizsgálatokból származó jelenlegi bizonyítékok azt jelzik, hogy a nagy gyulladásos potenciállal rendelkező mikrobák hatékony eltávolítása káros a megrekedt gyulladásos állapot és a gyógyulás elhúzódó időtartamának elkerülése szempontjából, míg a mérsékelten nem agresszív komensálok kolonizációja segítheti a gyors gyógyulást.
Az ismeretlen mikrobák által okozott tartós bőrgyulladás aláhúzhatja a hipertrófiás hegek és keloidok túlzott fibroproliferatív válaszainak patogenezisét. Ezek az eredmények feltárták a sebgyógyulás minőségével összefüggő potenciális biomarkereket, és megalapozzák a bőr mikrobiomjának manipulálását és célpontjait, megnyitva az utat a lehetséges kielégítő sebgyógyulás indukciója előtt.
Összegzésként mi is megállapíthatjuk, hogy a mikrobiom szerepe a sebkezelés és sebgyógyulás folyamatában egyre inkább felismerésre kerül, és a kutatások folyamatosan bővítik ismereteinket ezen a területen. A bőr mikrobiomjának pozitív és negatív hatásai egyaránt vannak a sebgyógyulásra, és a bőrön található kommenzális baktériumok befolyásolják a seben belüli immunválaszt, amely védelmet nyújthat a bakteriális sebfertőzés ellen vagy korlátozhatja azt. Az egészséges mikrobiom fenntartása vagy helyreállítása kulcsfontosságú a sebgyógyulás hatékonyabbá és gyorsabbá tétele érdekében. A probiotikumok és más mikrobiom-barát kezelési módszerek potenciális megoldást jelenthetnek a sebkezelés és sebgyógyulás terén, és további kutatásokra van szükség az optimális kezelési stratégiák kifejlesztéséhez és alkalmazásához.
Microbiome and wound healing
The state of the human microbiome shows a correlation with the speed of aging - Tudas.hu reported on the results of tests by Hungarian researchers. The microbiome (e.g. gut flora) changes as a result of various diseases and aging, yet its relationship with epigenetic aging clocks has been unknown until now. Domestic specialists undertook to find out. They found that among middle-aged and elderly people, accelerated aging was associated with increased gut flora diversity and lower levels of fitness, as well as poorer health. You can read more about their findings at the link above, and we will briefly review the relationship between the microbes that live with us, in us, on us, nourish and protect us (microbiota) and wound treatment - wound healing.
Az illusztrációk forrása a Freepik.com.
Figyelem! Az eredeti poszt megjelenése után a blogbejegyzéseink csak igen ritkán frissülnek. Mivel az orvostudomány és az egészségipar folyamatosan fejlődik, egyes megállapítások már idejüket múlhatták, ezért feltétlenül figyelje a közzététel időpontját, és – ami még fontosabb – keresse a minél frissebb információkat!
Megosztás:
Önt is várjuk a Magyar Sebkezelő Társaság tagjai közé! |
Ehhez:
Várjuk online jelentkezését! vagy kérjük, |
Kérjük, szóljon hozzá a cikkhez!