Minden banán tartalmaz radioaktív anyagot – írta november 13-án a Magro.hu. A trópusokon elterjedt és termesztett egyszikű, lágy szárú, bár gyakran fatermetű növényben található kálium-40 izotóp ugyanis minimális mennyiségben radioaktív, ám ez az emberi egészségre teljesen ártalmatlan. Érdekesség, hogy az emberi test saját káliumtartalma miatt alapvetően „radioaktívabb” egy banánnál, egy átlagos felnőtt mintegy 140 gramm káliummal rendelkezik, ami körülbelül 280-szor több K-40-et tartalmaz, mint egy banán. Ráadásul káliumtartalmuk miatt több más élelmiszer is, például a burgonya, spenót és brazil dió szintén kis mértékben radioaktívak. Vajon van-e kapcsolata a banánnak a sebkezeléssel és a sebgyógyulással? – erre keresem a választ a mostani blogbejegyzésben.
Október 31-én számolt be a Medicalonline.hu arról a kínai kutatók által végzett áttekintésről, amely a polifenolok fogyasztásának egészségügyi előnyeit mutatta be. A Nutrients folyóiratban közzétett eredményeik szerint antioxidáns tulajdonságaiknak köszönhetően a szervezetbe történő bevitelük igen előnyös, hasznuk leginkább az öregedésgátlás és az agy védelme területén jelentkezik, ez pedig új terápiák és étrend-kiegészítők kifejlesztését teheti lehetővé az öregedéssel összefüggő betegségek megelőzésére, egyúttal csökkentheti a gyógyszerfelhasználást is. Vajon alkalmazhatók a sebkezelésben is? – erre a kérdésre keresem a választ a mostani blogbejegyzésben.
Október 23-án jelent meg a Research and Markets kutatócég tanulmánya a mesterséges intelligenciának (MI) a sebkezelésben való alkalmazásának piacáról, illetve ennek az üzletnek a kilátásairól. A szakértők a terület árbevételét 2024-ben 0,6 milliárd dollárra becsülik, de az előrejelzések szerint 2035-re eléri a 16,4 milliárd USD-t, ami 35%-os összetett éves növekedési rátával (CAGR) fog bővülni. A Globenewswire.com-on megjelent sajtóközlemény körül is írja a vizsgált iparágat: a mesterséges intelligencia megoldásainak integrációja a sebkezelés területén, amely lehetővé teszi, hogy a technológia felfogja a problémamegoldó képességeket és az emberi intelligenciát, felgyorsítva a sebek diagnózisát, értékelését, nyomon követését és kezelését. Ez a cikk adja az apropóját annak, hogy a mostani blogbejegyzésben röviden áttekintsem az MI sebkezelésben való alkalmazhatóságát, különös figyelmet fordítva a sebészeti képfeldolgozásra, a prediktív modellekre, az automatizált diagnosztikai rendszerekre és a betegkövetési alkalmazásokra.
Az ashwagandha egy olyan gyógynövény, amely az ayurvedikus gyógyászatban évszázadok óta központi szerepet játszik. Számos előnyös tulajdonsága miatt ismert, beleértve az adaptogén hatását, amely segít a testnek alkalmazkodni a stresszhez, valamint az immunrendszer erősítésére és a gyulladás csökkentésére gyakorolt hatását. Az utóbbi években a sebkezelésben való potenciális alkalmazása is figyelmet kapott. Gyulladáscsökkentő, antibakteriális, antioxidáns és szövetregeneráló tulajdonságai révén hatékony kiegészítője lehet a modern sebgyógyítási módszereknek. Bár a kutatások még kezdeti stádiumban vannak, az eddigi eredmények biztatóak, és azt sugallják, hogy a Withania somnifera természetes és hatásos megoldást nyújthat a sebgyógyulás támogatásában.
A királydinnye (Tribulus terrestris) nemcsak a hormonális egyensúlyra, energiaszintre és a gyulladások csökkentésére lehet hatással, hanem fontos szerepet játszhat a sebgyógyulás elősegítésében is. Antioxidáns, gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságai révén hozzájárulhat a sérült bőrszövetek gyorsabb regenerálódásához, és megelőzheti a fertőzéseket, illetve a hegesedést. Azonban további kutatások szükségesek annak érdekében, hogy teljes mértékben megértsük a e gyógynövény sebkezelésben betöltött szerepét, de a jelenlegi eredmények alapján már most is jelentős potenciállal rendelkezik ezen a területen. A minisorozatunk folytatása.
A tulsi, tulasi vagy más néven indiai szent bazsalikom (Ocimum tenuiflorum vagy Ocimum sanctum), mint sebkezelő növény, figyelemre méltó szerepet játszik mind a hagyományos, mind a modern gyógyászatban. Antioxidáns, gyulladás- csökkentő és antibakteriális tulajdonságai révén hatékony megoldás lehet kisebb és nagyobb sebek kezelésére egyaránt. A tudományos kutatások folyamatosan igazolják a tulsi hatékonyságát, és ennek következtében növekszik a népszerűsége a természetes sebgyógyítás területén. A minisorozatunk folytatása.
A maca (Lepidium meyenii) vagy perui zsázsa egy kétnyári, lágyszárú dél-amerikai gyógynövény, amely az Andok magaslati vidékein őshonos. Először a perui hegyvidéken háziasították úgy 1300-2000 évvel ezelőtt. Lehetséges előnyei a sebkezelés területén ígéretesek, különösen gyulladáscsökkentő, antioxidáns és immunstimuláló hatásai révén. Jóllehet az eddigi kutatások eléggé korlátozottak, az eredmények arra utalnak, hogy a gyógynövény pozitív hatással lehet a sebgyógyulásra. A jövőbeni vizsgálatok segíthetnek pontosabban megérteni, hogyan alkalmazhatnánk ezt a növényt a sebkezelés hatásosságának növelésére, mind belsőleg, mind topikálisan alkalmazva. A minisorozatunk folytatása.
A triptofán (más néven L-triptofán vagy L-tryptophan) egy esszenciális aminosav, amely számos fontos biokémiai folyamatban játszik szerepet az emberi szervezetben. mint esszenciális aminosav, közvetlen és közvetett módon is befolyásolja a sebgyógyulást. Azáltal, hogy a szerotonin előanyaga, és szerepet játszik a gyulladásos válaszok szabályozásában, fontos lehet a sebkezelés szempontjából. Az immunválasz szabályozása a triptofán metabolizmuson keresztül szintén kulcsfontosságú lehet a gyulladás optimális szinten tartásában, ami a hatékony sebgyógyulás alapfeltétele. A triptofán-kiegészítők alkalmazása különösen olyan helyzetekben lehet hasznos, ahol a sebgyógyulás károsodott vagy lassú. A minisorozatunk folytatása.
A keserű narancs (Citrus aurantium) Délkelet-Ázsiában honos növény. Széles körben elfogadott tény, hogy a pomelo és a mandarin keresztezéséből jött létre. Számos bioaktív összetevője révén ígéretes természetes anyagnak tűnik a sebkezelésben. Antibakteriális, gyulladáscsökkentő és sejtvédő hatásai támogatják a sebgyógyulást, és hozzájárulnak a bőr gyorsabb és egészségesebb regenerálódásához. A hagyományos népi gyógyászatban betöltött szerepét egyre több tudományos vizsgálat igazolja, így várhatóan a jövőben még szélesebb körű alkalmazást talál majd mind az orvostudományban, mind a kozmetikai iparban.
A piperin a fekete bors (Piper nigrum) és a hosszúbors (Piper longum) fő bioaktív, sárgás vagy színtelen, Hans Christian Ørsted által felfedezett és izolált alkaloidja, amely felelős a bors csípős ízéért. Az elmúlt évtizedekben egyre nagyobb figyelmet kapott potenciális egészségügyi előnyei miatt. Számos tanulmány készült, amely vizsgálta a biológiai aktivitásait, beleértve gyulladáscsökkentő, antioxidáns, és fájdalomcsillapító hatásait. Jótékony hatásai közül a sebgyógyulás támogatása is egyre nagyobb figyelmet kap. Gyulladáscsökkentő, antioxidáns, antimikrobiális és kollagénszintézist támogató tulajdonságai révén a piperin potenciálisan hatékony eszköz lehet a sebkezelésben. Ugyanakkor a jelenlegi kutatások még kezdeti stádiumban vannak, és további vizsgálatok szükségesek annak érdekében, hogy a piperin biztonságos és hatékony alkalmazását a sebgyógyulás területén teljes mértékben megértsük és kihasználjuk.
Uniós tiltólistára tettek sok kedvelt gyógynövényt – tudósított még augusztus elején az Infostart.hu. A tagállamok szakértőinek ajánlása 13 összetevő, a kumarin (növényi készítményekben), a kurkumin (kurkumakészítményekben), a közönséges orbáncfű, a teafa esszenciális olaj (Melaleuca illóolaj), a melatonin, a piperin, a p-szinefrin (citruskészítményekben), a triptofán, a poloskavész, a maca, az indiai szent bazsalikom, a királydinnye és az ashwagandha – alkalmazását korlátozná vagy tiltaná. A javaslat még nem jelent automatikás tiltást, de az egyes országok élelmiszer-biztonsági ügynökségei javasolják ezen anyagok használatának a jogi szabályozását. Ez még várat magára, mindenesetre addig is egy minisorozatot indítottunk annak áttekintésére, hogy játszanak-e ezek az anyagok valamilyen szerepet a sebkezelésben és a sebgyógyulásban. A kumarin és a kurkumin után – mivel az orbáncfűvel korábban már foglalkoztunk –, most a teafa esszenciális olaj kerül sorra.
Uniós tiltólistára tettek sok kedvelt gyógynövényt – tudósított még augusztus 3-án az Infostart.hu. A tagállamok szakértőinek ajánlása 13 összetevő, a kumarin (növényi készítményekben), a kurkumin (kurkumakészítményekben), a közönséges orbáncfű, a teafa esszenciális olaj (Melaleuca illóolaj), a melatonin, a piperin, a p-szinefrin (citruskészítményekben), a triptofán, a poloskavész, a maca, az indiai szent bazsalikom, a királydinnye és az ashwagandha – alkalmazását korlátozná vagy tiltaná. A javaslat még nem jelent automatikás tiltást, de az egyes országok élelmiszer-biztonsági ügynökségei javasolják ezen anyagok használatának a jogi szabályozását. Ez még várat magára, mindenesetre addig is egy minisorozatot indítottam annak áttekintésére, hogy játszanak-e ezek az anyagok valamilyen szerepet a sebkezelésben és a sebgyógyulásban. A kumarin után most a kurkumin került sorra.
Uniós tiltólistára tettek sok kedvelt gyógynövényt – tudósított augusztus 3-án az Infostart.hu. A tagállamok szakértőinek ajánlása 13 összetevő, a kumarin (növényi készítményekben), a kurkumin (kurkumakészítményekben), a közönséges orbáncfű, a teafa esszenciális olaj (Melaleuca illóolaj), a melatonin, a piperin, a p-szinefrin (citruskészítményekben), a triptofán, a poloskavész, a maca, az indiai szent bazsalikom, a királydinnye és az ashwagandha – alkalmazását korlátozná vagy tiltaná. A javaslat még nem jelent automatikás tiltást, de az egyes országok élelmiszer-biztonsági ügynökségei javasolják ezen anyagok használatának a jogi szabályozását. Ez még várat magára, mindenesetre addig is talán érdemes egy minisorozatot indítva megnézni, hogy játszanak-e ezek az anyagok valamilyen szerepet a sebkezelésben és a sebgyógyulásban.
Még július 22-én mutatott be a Nosalty.hu egy Európa, Ázsia, Afrika, Észak- és Dél-Amerika mérsékelt és szubtrópusi éghajlatain őshonos tövises cserjét. A borbolyának szép narancsága virágai vannak, amelyek többnyire fürtökbe rendeződnek. Bogyói kicsik, többféle színben is pompázhatnak, formájuk gömbalakú vagy hosszúkás. A népi gyógyászatban a gyógynövény leveleit, a gyökérkérget és a termést is hasznosítják. Vajon alkalmazható-e a sebkezelésben is? – erre keresem a választ a mostani blogbejegyzésben.
Több, nagymamáink által alkalmazott szépségápolási trükköt mutatott be július 23-i cikkében a Refresher.hu. Megemlítették a kókuszolajat is, amely nem tartalmaz UV-szűrőket, nem képes helyettesíteni a napvédő faktort (SPF-et), így nem nyújt védelmet az intenzív napsütés ellen sem. Ugyanakkor nem kell lemondanunk róla, hiszen vitaminok, ásványi anyagok és antioxidánsok forrása, hidratálja, feszesíti és táplálja a bőrt. Jogosan vetődik fel a kérdés, vajon alkalmazható-e a sebkezelés területén is – erre keresem a választ a mostani blogbejegyzésben.
A gyógyszereknél is hatásosabb az időszakos koplalás 2-es típusú cukorbetegségben – számolt be július 18-án a Medicalonline.hu a JAMA Network Open folyóiratban még az elmúlt hónapban megjelent cikkről, amelyben kínai kutatók az ún. EARLY klinikai vizsgálat eredményeit közölték. Úgy találták, hogy az 5:2 diéta, tehát amikor öt napon át normális, a napi aktivitásnak megfelelő kalóriatartalmú étkezést folytatnak, majd két nem egymást követő napon a bevitt kalóriák mennyiségét jelentősen korlátozzák, rövid távon javíthatja a glikémiás eredményeket és a súlycsökkenést a metforminhoz vagy az empagliflozinhoz képest, így ígéretes kezdeti beavatkozás és korai kezelés a 2-es típusú cukorbetegségben. E tudományos eredmény kapcsán joggal vetődik fel a kérdés, hogy van-e kapcsolat a koplalás (böjt) és a sebgyógyulás között? – erre keresem a választ a mostani blogbejegyzésben.
A SkyQuest Technology július 9-én megjelent elemzése szerint a fejlett sebkezelési eszközök piaca 2031-re – 5,4%-os CAGR-értékű növekedés mellett – eléri a 10,8 milliárd dollárt. Ezek a termékek felváltják a hagyományos eszközöket, mert gyors és hatásos terápiát biztosítanak. Az ezüstöt és az alginátokat sebkötözőként használják műtéteknél és krónikus sérüléseknél a fertőzések megelőzésére. Továbbá a természetes úton nem gyógyuló sebeket bőrátültetésekkel és bioanyagokkal kezelik. Ennek eredményeként az iparágban az új és kifinomult termékek számának növekedése tapasztalható, ami valószínűleg támogatja a piac bővülését. E tanulmány apropóján ezen a héten a fejlett sebkezeléssel foglalkozunk.
Még június végén mutatta be hírlevele olvasóinak a European Wound Management Association (Európai Sebkezelő Szövetség) a legújabb dokumentumát. A „Negative Pressure Wound Therapy: An Update for Clinicians and Outpatient Care Givers” (kb. „Negatívnyomás-terápia: frissítés a klinikusok és a járóbeteg-ellátók számára”) címet viselő, .pdf formátumban ingyenesen letölthető, 155 oldalas kiadvány a 2017-ben közzétett, hasonló témájú EWMA-dokumentum frissítését célozza. Ismerteti a rendelkezésre álló technológiákat és alkalmazásokat, valamint gyakorlati klinikai útmutatást nyújt a negatív nyomás alkalmazásához. A mostani blogbejegyzésem célja ennek a dokumentumnak a (nagyon) rövid áttekintése, különös tekintettel az otthonápolásra.
A jövő a növényi szteroloké? – tette fel a kérdést június 27-i cikkének címében a Medicalonline.hu. Leírják, hogy a koleszterin egyensúly megteremtésére jelenleg az egyetlen hatásos étrend-kiegészítő hatóanyag a növényi szterin (amely magába foglalja a fitoszterolokat és fitosztanolokat is). Természetesen a táplálkozási megváltoztatásával és az életmód-váltással párhuzamosan. A növényi szterinek megtalálhatók zöldségekben, gyümölcsökben és növényi olajokban is, viszont a terápiás hatás elérése érdekében igen nagy mennyiséget kellene ezekből fogyasztani. Molekulaszerkezetük hasonló a koleszterinéhez, és hasonló szerepet töltenek be a növényekben, mint a koleszterin a szervezetünkben. A növényi szterinek a bélben lévő koleszterinnel versengve, helyettük kapcsolódnak a szállító szerepet játszó micellákhoz, így blokkolják a túl sok koleszterin véráramba jutását. Alkalmazhatók a sebkezelésben is? – erre keresem a választ a mostani blogbejegyzésben.
Napjainkban mind többen használnak valamilyen édesítőszert a cukor helyett, azonban sorra derül ki ezekről, hogy nem csak jótékony hatásuk van. Most a xilit tesztelése során jutottak arra kutatók, hogy csaknem megkétszerezi a szívroham, és a stroke, valamint az ezekkel kapcsolatos halálozás kockázatát, ha valaki nagy mennyiségben viszi be a szervezetébe – írta június 16-án a CNN cikke nyomán a 24.hu. Amikor cukrot eszünk, a glükózszintünk 10 vagy 20%-kal emelkedhet, de nem emelkedik 1000-szeresére, mint a xilit esetében – hangsúlyozta a tanulmány vezető szerzője. Vajon a xilit hatással van a sebgyógyulásra is? – ennek a kérdésnek nézek utána a mostani blogbejegyzésben.
Ültessünk zsályát a kertünkben és óvjuk vele az egészségünket – tanácsolta június 13-i cikkében a Sokszínű Vidék. A mediterrán régióban őshonos, de ma már számos országban termesztett növényt nem csak csak kulináris célokra, mint például fűszerként, hanem gyógynövényként is használják. A zsálya egyedülálló tulajdonságokkal rendelkezik, köztük például alkalmazható a légúti és emésztési problémák enyhítésére, stresszcsökkentésre, memóriajavításra és a koncentráció növelésére. Vajon kapcsolatba hozható-e a sebgyógyulással is? – erre a kérdésre keresem a választ a mostani blogbejegyzésben.
A hemoglobin A1c (HbA1c vagy glikált hemoglobin) a cukorbetegek vércukor értékeinek monitorozására használt paraméter, ami a glükóz hemoglobinhoz való kötődésén alapul – írta június 5-i ismertetőjében a Weborvos.hu. Mivel a vörösvértestek átlagos élettartama három hónap, ezért maga teszt is a háromhavi vércukorszint átlagáról nyújt információt. Nyomonkövetése azért is fontos, mert jelzést ad a szakembereknek és a pácienseknek is, hogy a diabétesz mennyire jól kontrollált. Az eredmények függvényében lehet mérlegelni, hogy szükség van-e a terápia, a diéta és a gyógyszeres kezelés módosítására. A laboreredmények az értékét százalékban vagy mmol/mol egységben adják meg. Általánosságban elmondható, hogy a 6-7% feletti érték már a diabéteszes betegek esetében is emelkedett vércukorszintet jelent. Vajon a HbA1c-szint hatással van a sebgyógyulásra is? – erre keresem a választ a mostani blogbejegyzésben.
A májkárosodás 5 fő rizikófaktoráról jelentetett meg cikket május 28-án a Weborvos.hu. Hepatológus és gasztroenterológus szerzője azokat a tényezőket összegezte, amelyek a leginkább májkárosító hatásúak, és a szűrés, illetve a kivizsgálás jelentőségére is felhívta a figyelmet. Az Elhízás, cukorbetegség, magas koleszterinszint, a Meglévő májbetegség, a Mérgeknek való kitettség, a Májkárosító hatású táplálékkiegészítők mellett ezen faktorok közé sorolta a Túl sok alkoholt is, mert az alkoholos zsírmáj betegség kezeletlenül előbb-utóbb a máj gyulladásához, hepatitiszhez vezethet, amiből később, a hegesedés miatt cirrózis, sőt akár májrák is kialakulhat. Mi is ez a cirrózis, s van-e kapcsolata a sebkezeléssel és a sebgyógyulással? – erre keresem a választ a mostani blogbejegyzésben.
Jöhet a mikrotűket, valamint egy tapadókorongot ötvöző vérvételi megoldás, amelyhez a piócáktól merítettek ihletet a tudósok – írta még a hónap elején a Medicalonline.hu. Az orvosi döntések nagyjából 70%-ának alapja a vérvétel, amely a betegségek diagnosztizálásának és nyomon követésének legelterjedtebb módja. A hagyományos vénapunkció, bár széles körben elterjedt, invazív és nyugtalanító lehet a lakosság mintegy 30%-át kitevő, tűfóbiával és félelemmel küzdő betegek számára. Az Advanced Science folyóiratban leírt, erre a problémára megoldást kínáló új módszer több tekintetben is hasonlít a bőrre tapadó piócákhoz, amelyek a fogaikkal ejtenek sebet, hogy vért szívjanak. E cikk apropóján a mikrotűknek a sebkezelésben való alkalmazhatóságát tekintem át röviden a mostani blogbejegyzésben.
Lehet, hogy a metformin a hosszú élet titka? – vetette fel a kérdést május 14-i cikkében az Egeszsegkalauz.hu. Az írás kitér arra is, hogy a szer használatát 1994-ben engedélyezte az FDA a 2-es típusú diabétesz kezelésére. Azóta a legtöbbet felírt gyógyszer azon cukorbetegek számára, akik pusztán diétával és testmozgással nem tudják szabályozni a vércukor szintjüket. Vizsgálatok igazolták, hogy emellett hozzájárulhat a rák elleni harchoz, az idegrendszer védelméhez és a demencia megelőzéséhez. Emellett még öregedésgátló hatásokat is tulajdonítanak neki, mert befolyásolhatja az olyan krónikus állapotok kialakulásával kapcsolatos anyagcsere- és sejtfolyamatokat, amelyek az idősödéssel függenek össze. Vajon hatással van a sebgyógyulásra is? – erre a kérdésre keressük a választ a mostani blogbejegyzésben.
A szervezet antitest-szűrő funkciójának meghibásodása okozhatja a rheumatoid arthritist (RA-t) – számolt be május 7-i cikkében a Medicalonline.hu. A Nature Communications-ben megjelent egyik tanulmányra hivatkozva azt is megírták, hogy a betegség pontos oka egyelőre ismeretlen, de döntő szerepet játszanak benne azon antitestek, amelyek eredetileg a fertőzések leküzdésében játszanak főszerepet, mivel felismernek és megtámadnak bizonyos célpontokat, például vírusokat vagy baktériumokat. Egyes antitestek helytelenül termelődnek, ami azt eredményezi, hogy saját testünket támadják meg, de normális esetben testünk immunrendszere rendelkezik egy elég szigorú „szűrővel”, amely nem engedi ezeket funkcionálni. Új eredményeik alapján azonban az utrechti kutatók úgy vélik, hogy az RA-s betegeknél ez a mechanizmus nem működik megfelelően. Vajon milyen kapcsolat van az RA és a sebkezelés – sebgyógyulás között? – erre keresem a választ a mostani blogbejegyzésben.
Új szabályok készülnek a telemedicinális egészségügyre – vette át május 3-án az InfoRádió írását több hazai médium, például a Weborvos.hu. Az ilyen szolgáltatások széles körű elterjedését a pandémia hozta magával. Egyfajta kényelmi funkciót jelent a betegek számára, de sok esetben az orvosok részéről is könnyíti az ellátásszervezést. Felmerülhet ugyanakkor, hogy a betegek nem kerülnek-e így túlságosan ki a háziorvosok látóköréből, illetve tisztázott-e, hogy mikor elég valóban egy elektronikus úton folytatott konzultáció, és mikor szükséges személyesen megjelenni a rendelőben. Vajon van-e létjogosultsága a telemedicinának a sebkezelésben is? – erre a kérdésre keresem a választ a mostani blogbejegyzésben.
Egy a Nature Medicine című szaklapban megjelent tanulmány szerint egy niacin-származék növeli a szív- és érrendszeri események kockázatát. Az OTSZonline még április 16-i tudósítása szerint a szerből készített táplálékkiegészítőket öregedésgátló hatás, az ízületi gyulladás enyhítése és az agyműködés fokozása ígéretével reklámozzák, bár ezek közül egyik állítás sem bizonyított. A rokon vegyületet, a nikotinamidot pedig a bőrrák megelőzésére ajánlják a magas kockázatú betegeknél; egy nemrégiben megjelent tanulmány azonban ezt az állítást megkérdőjelezte. Vajon van-e kapcsolata a mindössze 14 atomból álló, a szervezet több mint 500 reakciójában szerepet játszó niacinnak és a nikotinamidnak a sebkezeléssel és a sebgyógyulással? – erre keresi a választ a mostani blogbejegyzés.
Április 17-e a Hemofília Világnapja. Ebből az alkalomból a Weborvos.hu egy összeállítást közölt erről a ritka, öröklött és egész életen át tartó véralvadási rendellenességről, amelyről már a 2. századból maradtak fenn írásos feljegyzések, de csak a 19. században született meg a betegség első, szakszerű leírása. Ez egy olyan ritka genetikai eredetű vérzékenység, amelynek jellemzője a vér alvadásához szükséges faktorok hiánya, csökkent mennyisége, illetve nem megfelelő működése miatt a vér nem tud megfelelően megalvadni. Két változata létezik: „A” és „B”. A cikk azt is megemlíti, hogy a hemofíliás beteg számára akár egy kisebb seb vagy sérülés is súlyos vérzéseket okozhat, így nem kérdéses, hogy van kapcsolata a sebkezeléssel és a sebgyógyulással. Hogy melyek ezek a pontok, ezt járjuk körbe röviden a mostani blogbejegyzésben.
Bizonyos baktériumok, amelyek a szánkban vannak, megtalálhatók a vastagbelünkben is, hiszen a véráramba kerülve az egész testünkben kárt okozhatnak – számolt be április 9-én egy brit orvos figyelmeztetéséről a Noklapja.hu. A szájhigiénia elhanyagolása sokféle betegség forrása lehet. Az egyik fuzobaktérium (Fusobacterium nucleatum), amely egy cukormegkötő fehérje segítségével tapad a vastagbélben található polipok és daganatok szöveteihez, például vastagbélrákot okozhat. Van-e kapcsolatuk ezeknek a baktériumoknak a sebkezeléssel és a sebgyógyulással? – erre keresem a választ a mostani blogbejegyzésben.
Az USA egészségügyi hatósága felhívta az orvosok figyelmét, hogy az országban egyre több esetben fordul elő az olyan ritka, középkorú felnőtteket érintő meningococcus-fertőzés, amely és magasabb halálozási arányt mutat a szokásosnál – vette át a CNN hírét április 2-án a Penzcentrum.hu. A Neisseria meningitidis baktérium által okozott fertőzés meningitist (agy- és gerincvelőgyulladást) és vérmérgezést okozhat. Tipikus tünetei: láz, fejfájás, merev nyak, fényérzékenység és hányinger. Azonban sok mostani eset eltér ezektől a szimptómáktól, például kétharmaduknál véráramfertőzés (láz, hidegrázás, sötétlila kiütés) volt megfigyelhető. Vajon van-e a baktériumnak vagy a meningococcusnak kapcsolódása a sebkezeléshez? – erre keresem a választ a mostani blogbejegyzésben.
Egy meglehetősen ritka eseményről számolt be március 26-i cikkében a National Geographic. Európában, az olasz Alpok lábainál, Lombardia dolomitos hegyei közt egy eddig ismeretlen fajba tartozó harangvirágot találtak. A cikkből megtudhatjuk, hogy az alpesi virágok körében a harangvirágok (Campanula, a latin „kis harangból”) rendelkeznek a legtöbb endemikus (csak egy bizonyos helyen élő) fajjal. A most Bergamótól északra felfedezett változat a Campanula bergomensis nevet kapta. Vajon szerepet játszik-e, játszott-e a harangvirág a sebkezelésben és a sebgyógyulásban? – erre a kérdésre keresem röviden a választ a mostani blogbejegyzésben.
A Sokszínű Vidék március 20-i cikkében több olyan gyógynövényt is felsorolt, amelyek nem hiányozhatnak a nők házipatikájából. Ezek egyike a palástfű, amely a cickafarkhoz hasonlóan az első menstruációtól a klimaxig használható a különböző női nyavalyákra. Változókorban például csökkenti a verejtékezést, jó hatással van a hormonháztartásra és oldja a görcsöket. Alkalmazható a rosszullétek megelőzésére és enyhítésére, de fehér folyásra és méhgörcsökre is. Egyes források szerint a teája gyenge progeszterontermelő hatással is bír. Vajon használható a sebkezelésben is? – erre keresem a választ a mostani blogbejegyzésben.
Az illusztrációk forrásait az adott cikknél tüntettük fel.
Kérjük, szóljon hozzá a cikkekhez!