A múlt héten jelent meg egy tudósítás a Medicalonline.hu-n, amely szerint a kanadai McMaster University kutatói megfejtették a koffein érvédő hatásának biokémiai hátterét. A Nature Communications folyóiratban közölt cikkükben tisztázták, hogy a koffein (1,3,7-trimetilxantin) és származékai a SREBP2 fehérje aktivitásának blokkolásán keresztül érik el ezt a hatást. Akit részletesebben is érdekel a téma, az a fenti linkek valamelyikén tovább böngészhet, mi pedig használjuk a hírt kiindulópontként ahhoz, hogy röviden áttekintsük a koffein és a sebkezelés-sebgyógyulás kapcsolódását!
A kérdéskört a mostani szilveszterre időzített, a csokoládéval foglalkozó blogbejegyzésemben már érintettük. Az ausztrál Cosmos Clinic cikkére hivatkozva megemlítettem, hogy a táplálkozás döntő szerepet játszik a sebészeti beavatkozások során keletkező hegesedés megelőzésében. Egyes élelmiszerek olyan tápanyagokat tartalmaznak, amelyek javíthatják a sebgyógyulást és erősíthetik a szövetet, míg mások gátolhatják a bőr helyreállítási folyamatát, növelhetik a fertőzések kockázatát és meghosszabbíthatják a gyógyulást. Négy dolgot sorolnak fel, amelyet kerülni kell ebben a vonatkozásban (is):
- cukor
- nitrátban gazdag ételek
- alkohol
- koffein (egy tábla csokoládé 80 mg-ot tartalmaz)
De mi is ez a fehér, keserű ízű, kristályos vegyület? A metilxantin-származék a kávé (1-1,5%), a tea (2-5%) és a kóladió (kb. 1,5%) alkaloidja. Egy fél literes kóla körülbelül 50 mg koffeint tartalmaz. Hasonló mennyiség található egy fél adag kávéban, vagy egy csésze teában is. Kis mennyiségben a kakaóbab is tartalmazza. Friedlieb Ferdinand Runge fedezte fel 1820-ban. A koffein szó az abesszíniai Kaffa vidék nevéből eredeztethető. Élettani hatásainak komoly hazai irodalma van, a sebgyógyulásra gyakorolt hatásáról viszont annál kevesebb.
A témáról 2014-ben Nkemcho Ojeh (Miami, USA) és munkatársai jelentettek meg egy átfogó tanulmányt az IWJ folyóiratban. Kimutatták, hogy a koffein ex vivo akut sebgyógyulási modellben dózisfüggő módon hatékonyan csökkenti a sejtproliferációt, késlelteti a sejtmigrációt és lokálisan alkalmazva gátolja a hámképződést, míg a differenciálódást vagy az adhéziót nem befolyásolja. Így a koffein gátló hatással lehet a sebgyógyulásra és a hámképződésre.
Ezzel szemben 2015-ben Zeinab Bonyanian és Roselyn B. Rose’Meyer (Ausztrália) a koffein lehetséges szerepét a cukorbetegségben szenvedők nem megfelelő sebgyógyulásának javításában vizsgálták. A sebgyógyulási zavar és a kardiovaszkuláris szövődmények a diabetes mellitusban jelentős rendellenességek, amelyeket az attenuált angiogenezis és az endothelsejtek diszfunkciója okozhat. Az adenozin A1 és A2 receptor agonisták javítják a sebgyógyulást, és az adenozin serkentheti az angiogenezist is. Ezenkívül az adenozin receptor „okkupanciája” csökkentheti a sebgyógyulást gátló elemeket a gyulladásos citokin szekréció gátlásán keresztül, mint például a TNF-a, IL-6 és IL-8. Míg a koffein az adenozin receptor altípusok nem szelektív antagonistája, azt is megállapították, hogy fokozza a sejtproliferációt és a sebgyógyulást. A koffein gátolhatja az adenozin szerepét a glükóz intolerancia és az inzulinrezisztencia kialakulásában, és megváltoztathatja az adenozin gyulladásos folyamatokat enyhítő képességét. Ezenkívül a koffein antioxidánsként és foszfodiészteráz-gátlóként működik, és ezen mechanizmusokon keresztül javíthatja a sebgyógyulást.
2021-ben pedig Tommy Supit (Semarang, Indonézia) és munkatársai a koffeinfogyasztás hatásását elemezték az autológ, teljes vastagságú bőrgraft (FTSG) gyógyulására, állatmodellben. Megállapították, hogy a koffein napi fogyasztása befolyásolja az FTSG gyógyulását Sprague–Dawley patkányokban. A legkisebb mennyiségű graft életképességet, a legnagyobb másodlagos kontrakciót és a legnagyobb mennyiségű fibroblasztot azoknál az alanyoknál figyelték meg, akik közepes dózisban fogyasztottak koffeint. Fokozott kollagénszintézist figyeltek meg minden olyan alanynál, amelyik koffeint kapott. Közepes pozitív korrelációt figyeltek meg a fibroblasztok száma és a másodlagos kontrakció mértéke, valamint az FTSG életképessége és a kollagén szintézise között. Mint azonban ők is kiemelték, az eredményeik közvetlenül „nem fordíthatók le” emberre.
Szintén az elmúlt évben publikálták Chen Xing (Csungking, Kína) és munkatársai kutatásukat, amelyben során a koffeinfogyasztásnak a bőrsebgyógyulásra és a hegképződésre gyakorolt hatását vizsgálták egerekben. A koffeincsoport gyógyulási ideje 28,3%-kal késett, a hegterület pedig 56,8%-kal csökkent a kontrollcsoporthoz képest. A sebgyógyulás folyamatában a koffein csoportban szignifikánsan csökkent a hám hossza és a granulációs szövet vastagsága, mint a kontrollcsoportban, s a kollagéntartalom és a CD31 expressziós szintje is csökkent sebben. Összefoglalva: a szerzők szerint a koffeinfogyasztás késleltetheti a sebgyógyulást, de csökkenti a hegképződést, egerekben.
Ugyancsak tavaly jelent meg Hendro Sudjono Yuwono (Bandung, Indonézia) cikke, amelyben eredményeit úgy összegzi, hogy kávé antioxidáns, gyulladáscsökkentő és antibakteriális képességeinek kihasználása előrevetíti a hámsejtek új növekedésének sérülését a sebágyon, jobb sejtprolferációt, megfelelő hegképződést, kellemes illatot és költséghatékonyságot a betegek számára. A kávépor használata a kötszereknek egy új változatát hozhatja létre. Eredményeik összecsengenek Yohanes Setyawan (Indonézia) és munkatársai azon megállapításával, amely szerint a fertőzött sebek gyorsabban gyógyulnak a kávéporral, mint mézzel. Mi pedig várhatjuk az újabb kutatási eredményeket, amelyek eldöntik, hogy vajon a koffein alkalmazható-e, s amennyiben igen, milyen formában a modern sebkezelés területén. Az energiaitaloknak (egy deciliter folyadékban általában 30 mg koffein található) a sebgyógyulásra, például a sebzáródásra gyakorolt hatására alkalomadtán még visszatérünk.
Az illusztrációk forrása a Pixabay.com.
Figyelem! Az eredeti poszt megjelenése után a blogbejegyzéseink csak igen ritkán frissülnek. Mivel az orvostudomány és az egészségipar folyamatosan fejlődik, egyes megállapítások már idejüket múlhatták, ezért feltétlenül figyelje a közzététel időpontját, és – ami még fontosabb – keresse a minél frissebb információkat!
Megosztás:
Önt is várjuk a Magyar Sebkezelő Társaság tagjai közé! |
Ehhez:
Várjuk online jelentkezését! vagy kérjük, |
Kérjük, szóljon hozzá a cikkhez!